Stylistika

Trochu stylu...

Měl jsem ho rád, aby nezlobil, tak mi to vyhovovalo.

Měl jsem ho rád, protože nezlobil, což mi vyhovovalo.

 

Postava – žádný pěkný tvar to není.

Tato postava nemá žádný pěkný tvar.

 

Potupným čtením ho zvládla nenaučit nic.

Nic se nenaučil potupným vymáháním, aby četl.

 

Sem nevěděl, že musim.

Nevěděl jsem, že musím.

 

Aby viděl zázraky, vyrazil.

Vyrazil, aby viděl zázraky.

 

Divim se a odzírám.

Dívím se a zírám.

 

Stylistika nebo korektura?

Stylistika je v podstatě jistým druhem korektury. Tváří se vznešeněji a je v ní skryto určité tajemno. Jak věci vyjádřit jinak? Jak říci, co nemá být vyřčeno? Jak skrýt úmysl za hradbu slov?

Zdálo by se, že stylistika je takovým předváděním se nebo lákáním dívky na rande. Ovšem stylistika má hodně společného s významem a smyslem textu. Kolikrát je smysl špatně vyjádřen a poté i pochopen? Taková vyšší stylistika by měla dvojsmysly a špatné výrazy odhalit.

Stylistika by měla text změkčit nebo zdůraznit podstatné. Samozřejmě při zachování smyslu a rysů psaného textu. Stylizovat tak, aby změny působily přirozeně a přitom došlo k lepšímu vyjádření a zachování původního stylu, to je umění. A takové umění za pár korun Vám nabízíme.
Umíme řadu stylistických triků ke zlepšení smyslu a významu slov i textu. Někdy se z textu použije jenom část a přepíše se, aby nepůsobil nejednotně. Také je třeba dbát účelu psaného textu. Někdo má raději krátké, akční věty a někdo rozvitá, květnatá souvětí. Na tyto nuance je třeba si dát pozor a dodržovat to, co si zákazník přeje a k čemu byl text určen.

Objednáním stylistiky tak ušetříte za nový text, který by se možná také musel stylisticky upravovat. A zároveň dostanete dílo, které už by mělo odpovídat vašim představám.

WhatsApp chat